Háy JánosNehéz
Színlap
A június 16-i 150. jubileumi- és búcsúelőadás után közönségtalálkozót tartunk a szerző és az alkotók jelenlétében, Kovács Bálint, író, kritikus vezetésével.
***
„…Sebzettek, sérülékenyek esendőek vagyunk, de éppen esendőségünkön keresztül tudjuk egymást megérinteni. Csakhogy olyan korban élünk, amelyben az esendőséget el szokás tagadni. Ez szerintem ember- és létellenes gondolkodás. Az esendőség a létezés alapélménye. Éppen ez teszi lehetővé, hogy ne rettegjünk a másiktól. Mert egyikünk sem tökéletes. A tökéletes félelmetes – és érdektelen, unalmas. Azért szánt az Úr csak hat napot a teremtésre, mert nem akarta, hogy tökéletes legyen.” Háy János, író
„Nehéz volt. Ha csak a hangokat vesszük, már akkor. Mert ő úgy nőtt föl, hogy legfeljebb a biciklilánc csörrent meg, vagy az állatok bőgtek, aztán csönd. Nehéz volt neki, hogy az utcák, ahol a többiek otthonosan közlekedtek, ő meg a nevüket sem bírta megjegyezni, meg a buszok...”
Részlet Háy János Nehéz című novellájából
A Nehéz főhőse Háy János mindenkori főhőse: a vidékről tizenévesen Budapestre kerülő fiatalember, aki szülei egyetértésével, sőt támogatásával megszakítja a végtelennek tűnő családi láncot, kiszakad az otthoni fészekből, „különb” lesz, mint ősei, megváltja a nemzetséget stb. Aztán az illúziók kicsorbulnak, ahogy kell. Régi otthonát elveszíti, újat a nagyvárosban nem lel, noha minden próbálkozása arról szól, hogy megteremtse „saját életét”. S ez a saját élet a törvény és véletlen által meghatározottan kétségbeejtően kiszámítható: kudarcos visszatérés, alkohol és magány, bukás és halál.
Háy sajátos nyelve, humorát még őrző, egyre szikárabb és szigorúbb fogalmazása a komédia színeit felcsillantó sötét magyar tragédiát ígér.
„…hogy hogyan is kéne élni. Élnünk. Ezt kérdezi Háy. Kérdezi. Nem mondja. Mert nem tudja. Mi sem tudjuk, mi is csak kérdezzük. (...) Mi is megyünk persze a vég felé, merthogy nekünk is benne van ez a pakliban. De még nem ez a lap következik. És hogy ne ez következzék, mentjük át magunkat a holnapba, a holnapokba. Szerelemmel, melóval, alkohollal, apró hazugságokkal, öncsalásokkal. (...) Már nem vagyunk olyan szépek és ártatlanok, de megyünk előre. Ami merre is van.”
(Bérczes László)
Mucsi Zoltán, legjobb férfialakítás, POSzT, 2011.
Mucsi Zoltán, legjobb férfialakítás, Színikritikusok díja, 2011.
Lázár Kati, legjobb női epizódalakítás, Színikritikusok díja, 2011.
- FérfiMucsi Zoltán
- AnyaBajcsay Mária
- TanárKatona LászlóGados Béla
- TanszékvezetőIlyés Róbert
- FeleségMoldvai Kiss Andrea
- KareszMolnár GusztávKovács Krisztián
- Feleség a bemutatónVarga Anikó
- Karesz a bemutatónJerger BalázsPásztor Tibor
- Anya a bemutatónLázár Kati m.v.
- díszlettervezőSárkány Sándor
- jelmeztervezőKárpáti Enikő
- zeneszerzőDresch Mihály
- a rendező munkatársaKiss Mónika
- rendezőBérczes László
Kritikák
- Századszorra sem könnyebbRépási Éva, footer.hu, 2017. május 3.
- A mama nem tudja, hogy milyen kurva nehézolvassbele.com, 2012. február 21.
- Nehéz, trailer
- A siker kudarcaCsáki Judit, Magyar Narancs, 2010. november 4.
- Oda, visszaJászay Tamás, revizoronline.hu, 2011. június 9.
- Ha az élet olyan könnyű lenne, nem halnánk bele a végénPaál Krisztina, szintezisonline.blog.hu, 2019. március 3.
Infó
Az előadás hossza: 130 perc szünet nélkül
****
Ehhez az előadáshoz a Rakpart3 előkészítő és feldolgozó foglalkozást kínál 16 éven felüli osztályoknak, csoportoknak.
Háy János darabjához a beilleszkedés kihívásai köré épülnek foglalkozásaink. Milyen sorsmintázatok rajzolódnak ki az otthonra és elfogadásra vágyó ember életéből?
Mit jelent, ha hiányoznak a családi vagy épp a társadalmi minták, amelyek útmutatók lehetnek egy életpálya kialakításához? Mit jelent az első generációnak lenni valamiben? Miben határoz meg a lakóhelyem és a családom? Ezeket a kérdéseket vizsgáljuk az előkészítő foglalkozásokon. Az előadás megtekintése után pedig a környezet szerepét gondoljuk tovább – milyen támogató lehetőségeket biztosíthatunk azoknak, akiknek szüksége van rá.
A foglalkozások középiskolások számára ingyenesek, az előadásokra kedvezményes jegy váltható.
Drámatanárok: Szivák-Tóth Viktor, Szemerédi Fanni, Hodászi Ádám
További információ, foglalkozás-időpont kérhető a szemeredi.fanni@szkene.hu e-mail címen vagy a +36 20 458 9527-as számon.